Τετάρτη , 22 Σεπτεμβρίου 2021
Home / Ειδήσεις / ΓΙΑΝΝΙΩΤΗΣ, ΛΥΜΠΕΡΤΑ ΚΑΙ ΠΟΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ

ΓΙΑΝΝΙΩΤΗΣ, ΛΥΜΠΕΡΤΑ ΚΑΙ ΠΟΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ

Ο Πανελλήνιος Σύνδεσμος Αθλητικών Συντακτών (ΠΣΑΤ) βράβευσε τους κορυφαίους αθλητές, αθλήτριες και ομάδες της χρονιάς, σε μία λαμπρή τελετή που διεξήχθη στο αμφιθέατρο «Μελίνα Μερκούρη» του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας (ΣΕΦ), παρουσία της πολιτικής και αθλητικής ηγεσίας, της τοπικής αυτοδιοίκησης, προσωπικοτήτων του αθλητισμού, αλλά και πλήθος κόσμου. Την τιμητική τους αυτή τη χρονιά, είχαν η κολύμβηση και το πόλο, αφού έλαβαν και τις περισσότερες ψήφους από τους Αθλητικούς Συντάκτες, που για ακόμη μία φορά συμμετείχαν μαζικά στη διαδικασία εκλογής των κορυφαίων.

Κορυφαίος αθλητής της χρονιάς αναδείχθηκε ο παγκόσμιος πρωταθλητής στην ανοιχτή θάλασσα στη Σαγκάη, Σπύρος Γιαννιώτης με 1.769 ψήφους, κορυφαία αθλήτρια η τρίτη στο ίδιο πρωτάθλημα, Μαριάννα Λυμπερτά, με 1.230 ψήφους και κορυφαία ομάδα, η Εθνική Πόλο των Γυναικών, παγκόσμια πρωταθλήτρια, με 1.842 ψήφους. Κορυφαίος προπονητής αναδείχθηκε ο τεχνικός της Εθνικής Ομάδας Ποδοσφαίρου Φερνάντο Σάντος, με 1.411 ψήφους, κορυφαίος αθλητής με αναπηρία, ο Πασχάλης Σταθελάκος, με 1.412 ψήφους και κορυφαία αθλήτρια με αναπηρία, η Μαρία Σταματουλά με 995 ψήφους.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑΣ

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας για την ανάδειξη των κορυφαίων της χρονιάς:

 

ΚΟΡΥΦΑΙΟΙ ΑΘΛΗΤΕΣ

1. Γιαννιώτης Σπύρος (κολύμβηση):               1769

2. Διαμαντίδης Δημήτρης (μπάσκετ):             1044

3. Χονδροκούκης Δημήτρης (στίβος):              569

4. Ηλιάδης Ηλίας (Τζούντο): 538, 5. Τσολακίδης Βασίλης (Ενόργανη Γυμναστική): 228, 6. Φιλιππίδης Κώστας (Στίβος): 154, 7. Κοσμίδης Λευτέρης (Ενόργανη Γυμναστική): 145, 8. Μάρας Βλάσσης (Ενόργανη Γυμναστική): 101, 9. Τοροσίδης Βασίλης (Ποδόσφαιρο): 95, 10. Σισέ Τσιμπρίλ (Ποδόσφαιρο): 82, 11. Βολικάκης Χρήστος (Ποδηλασία): 67, 12. Μπακαούκας Χριστόφορος (Χάντμπολ): 47, 13. Μιραλάς Κέβιν (Ποδόσφαιρο): 39,   14. Μπατίστ Μάικ (Μπάσκετ): 32, 15. Καραγκούνης Γιώργος (Ποδόσφαιρο): 30, 16. Νικολαϊδης Αλέξανδρος (Ταεκβοντό): 30, 17. Σαμιλίδης Παναγιώτης (Κολύμβηση): 25, 18. Ταμουρίδης Γιάννης (Ποδηλασία): 24, 19. Χατζηθεοδώρου Θεόδωρος (Υδατοφαίριση): 23, 20.  Κρεάνκα Καλλίνικος (Πιγκ Πογκ): 20, 21. Σπανούλης Βασίλης (Μπάσκετ): 17, 22. Αφρουδάκης Γιώργος (Υδατοσφαίριση): 15, 23. Σχορτσιανίτης Σοφοκλής (Μπάσκετ): 15, 24. Τσάκωνας Λυκούργος (Στίβος): 15, 25. Παπαχρήστος Στέργιος (Κωπηλασία): 12, 26. Γρηγοριάδης Άρης (Κολύμβηση): 9, 27. Κοκκαλάνης Βύρων (Ιστιοπλοϊα): 9, 28. Μαρτασίδης Αντώνης (Αρση βαρών): 9, 29. Μαυρομάτης Νίκος (Σκοποβολή): 9, 30. Βαζαίος Ανδρέας (Κολύμβηση): 7, 31. Παπαρούνας Στέφανος (Καταδύσεις): 7, 32. Πετρούνιας Λευτέρης (Γυμναστική): 7, 33. Καλάθης Νικ (Μπάσκετ): 9, 34. Φουντούλης Γιάννης (Υδατοσφαίριση): 6, 35. Σηφάκης Μιχάλης (Ποδόσφαιρο): 5, 36. Χαλκίδης Γιώργος (Χάντμπολ): 5, 37. Δάφνης Αλέξανδρος (Κωπηλασία): 4, 38. Δρυμωνάκος Γιάννης (Κολύμβηση): 4, 39. Σλούκας Κώστας (Μπάσκετ): 4, 40. Αλιχανίδης Μίμης (Υδατοσφαίριση): 3, 41. Γκαρσία Πάμπλο (Ποδόσφαιρο): 3, 42. Γκιώνης Παναγιώτης (Πιγκ Πογκ): 3, 43. Γκολομέεβ Κριστιάν (Κολύμβηση): 3, 44. Καλοβελώνης Μάρκος (Τένις): 3, 45. Κουτσιούμπας Ξενοφών (Πάλη): 3, 46. Μαγδανής Παναγιώτης (Κωπηλασία): 3, 47. Μελαδίνης Οδυσσέας Κολύμβηση): 3, 48. Μπουρούσης Γιάννης (Μπάσκετ): 3, 49. Ριγανάς Νίκος (Χάντμπολ): 3, 50. Φετφατζίδης Γιάννης (Ποδόσφαιρο): 3, 51. Φιλίποφ Δημήτρης (Βόλεϊ): 3, 52. Φράγκος Ανδρέας (Βόλεϊ): 3, 53. Χειμάριος Αλέξανδρος (Τρίαθλο): 3.

ΚΟΡΥΦΑΙΕΣ ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ

1. Λυμπερτά Μαριάννα (κολύμβηση):            1230

2. Ασημάκη Αλεξάνδρα (πόλο):                      1121

3. Κυριακοπούλου Νικόλ (στίβος):                  602

4. Τσιάβου Αλεξάνδρα (Κωπηλασία): 543, 5. Ρουμπέση Αντιγόνη (Υδατοσφαίριση): 389, 6. Μανωλιουδάκη Φιλιώ (Υδατοσφαίριση): 237, 7. Παπαχρήστου Παρασκευή (Στίβος): 232, 8. Μιλλούση Βασιλική (Ενόργανη Γυμναστική): 231, 9. Χατζηνίκου Ελευθερία (Βόλεϊ): 74, 10. Δράκου Νόρα (Κολύμβηση): 62, 11. Πρεβολαράκη Μαρία (Πάλη): 62, 12. Φακίδη Αναστασία (Ιστιοπλοϊα): 55, 13. Αραούζου Κέλλυ (Κολύμβηση): 44, 14. Κούβδου Ελένη (Υδατοσφαίριση): 41, 15. Μπουκουβάλα Ιουλιέτα (Τζούντο): 35, 16. Χάνταβα Ευαγγελία (Βόλεϊ): 28, 17. Δανιηλίδου Λένα (Τένις): 27, 18. Στεφανίδη Κατερίνα (Στίβος): 22, 19. Βουρνά Κριστέλ (Κολύμβηση): 21, 20. Γερόλυμου Αγγελική (Υδατοσφαίριση): 16, 21. Μπισμπίκου Στεφανί (Γυμναστική): 16, 22. Σπανού Άρτεμις (Μπάσκετ): 16, 23. Καλαμποκά Τριανταφυλλιά (Κωπηλασία): 15, 24. Μυτιληναίου Χάνα (Ιππασία): 14, 25. Σολωμού Δέσποινα (Συγχρονισμένη Κολύμβηση): 14, 26. Φίλιου Βαρβάρα (Ρυθμική Γυμναστική): 14, 27. Μαρτζινεάν Γκαμπριέλα 12, 28. Κορακάκη Άννα (Σκοποβολή): 10, 29. Χάλντ Γένσεν (Μπάντμιντον): 9, 30. Αρβανίτη Βάσω (beach volley): 8, 31. Γκουντούλα Κατερίνα (Ταεκβοντό): 8, 32. Μαλεφάκη Αθηνά (Πυγμαχία): 8, 33.  Πιπεράκη Κατερίνα (Ταεκβοντό): 8, 34. Αντωνάκου Σταυρούλα (Υδατοσφαίριση): 7, 35. Δούκα Αθηνά (Σκοποβολή): 7, 36. Πλατανιώτη Ευαγγελία (Συγχρονισμένη Κολύμβηση): 7, 37. Ντέλβα Ντιάνα (Μπάσκετ): 5, 38. Σούκερα Ειρήνη (Καράτε): 5, 39. Τζίμα Μάγδα (Υδατοσφαίριση): 5, 40. Εξάρχου Βασιλική (Κολύμβηση): 4, 41. Καρακατσάνη Αναστασία (Στίβος): 4, 42. Καραχάλιου Βασιλεία (Ιστιοπλοϊα): 4, 43. Λαμπρούση Τζίνα (beachvolley): 4, 44. Μανού Λορέλα (Στίβος): 4, 45.  Βουγιούκα Βάσω (Ξιφασκία): 3, 46. Δήμκου Σταυρούλα (Ξιφασκία): 3, 47. Καλέντζου Τούλα (Μπάσκετ): 3, 48. Πανέττα Νίκη (Στίβος): 3, 49. Παπαδοπούλου Μαρία (Χάντμπολ): 3, 50. Παπανελλοπούλου Ελπίδα (Τένις): 3, 51. Ράιλι Ρουθ (Μπάσκετ): 3, 52. Ρεμπούλη Ουρανία (Στίβος): 3, 53. Σάκαρη Μαρία (Τένις): 3.

ΚΟΡΥΦΑΙΕΣ ΟΜΑΔΕΣ

1. Εθνική Ομάδα Γυναικών Πόλο:                  1842

2. Ομάδα Ανδρών Μπάσκετ Παναθηναϊκός:  1360

3. Εθνική Ομάδα Ανδρών Ποδοσφαίρου:         680               

4. Ολυμπιακός (Βόλεϊ  Ανδρών): 396, 5. Διπλό Σκιφ Ελαφρών Βαρών Κωπηλασία Γυναικών (Αλεξάνδρα Τσιάβου-Χριστίνα Γιαζιτζίδου): 299, 6. Εθνική Νεανίδων Υδατοσφαίρισης: 220, 7.  Ολυμπιακός (Ποδόσφαιρο): 93, 8. Tornado Ιστιοπλοϊα Ανδρών (Κώστας Τριγκώνης-Ιορδάνης Πασχαλίδης): 84, 9. Τετράκωπος Άνευ Πηδαλιούχου Ανδρών Κωπηλασία (Σ. Παπαχρήστου-Ι. Τσίλης-Γ. Τζιάλλας-Ι. Χρήστου): 63, 10. Ολυμπιακός (Κολύμβηση): 56, 11. Εθνική Ομάδα Μπάσκετ Ανδρών: 44, 12. Εθνική Ομάδα Υδατοσφαίρισης Νέων Ανδρών: 36, 13. ΑΕΚ (Χάντμπολ Ανδρών): 33, 14. ΑΕΚ (Ποδόσφαιρο): 27, 15. Ολυμπιακός (Υδατοσφαίριση Ανδρών): 15, 16. Παναθηναϊκός (Βόλεϊ Γυναικών): 15, 17. Εθνική Ομάδα Ταεκβοντό Νεανίδων: 10, 18. Αθηναϊκός (Μπάσκετ Γυναικών): 9, 19. Μάνος Αλέξανδρος-Παπαρούνας Στέφανος (Καταδύσεις): 8, 20. ΠΑΟΚ (Ποδόσφαιρο Γυναικών): 8, 21. Εθνική Ομάδα Νέων Ποδοσφαίρου: 7, 22. Εθνική Ομάδα Στίβου Ανδρών και Γυναικών: 7, 23. Δίκωπος άνευ πηδαλιούχου Κωπηλασία Ανδρών (Νίκος και Απόστολος Γκουντούλας) : 7, 24. Παπαγεωργίου Τζοάννα-Ρουμπάνη Χριστίνα (beach volley): 7, 25. ΑΣΕ Ορμή (Χάντμπολ Γυναικών): 7, 26. ΑΕΚ (Στίβος): 6, 27. Πανελλήνιος (Ξιφασκία): 6, 28. Α.Ο. Τρίκαλα (Ποδόσφαιρο): 5, 29. Σολωμού Δέσποινα-Πλατανιώτη Ευαγγελία (Συγχρονισμένη Κολύμβηση): 5, 30. Κέρκυρα (Ποδόσφαιρο): 5, 31. Εθνική Ομάδα Ανσάμπλ Γυναικών (Ρυθμική Γυμναστική): 4, 32. Α.Ο. Κασσιώπη Κέρκυρας (Ποδόσφαιρο): 4, 33. Εθνική Ομάδα Υδατοσφαίρισης Εφήβων: 4, 34. Ολυμπιακός (Υδατοσφαίριση Γυναικών): 4, 35. ΠΑΟΚ (Ποδόσφαιρο Ανδρών): 4, 36. ΠΑΟΚ χάντμπολ (4), 37. ΠΑΣ Γιάννινα (Ποδόσφαιρο): 4, 38. Α.Ο. ΤΑΤΑΥΛΑ (Πιγκ Πογκ): 3, 39. Ατρόμητος (Ποδόσφαιρο): 3, 40. Διομήδης Άργους (χάντμπολ), 41. Εθνική Ομάδα Ιππασίας: 3, 42. Δίκωπος άνευ πηδαλιούχου κωπηλασίας εφήβων (Κωνσταντίνος Χρηστομάνης-Αλέξανδρος Λουλούδης): 3, 43. Διπλό Σκιφ Ελαφρών Βαρών κωπηλασία Ανδρών (Παναγιώτης Μαγδανής-Λευτέρης Κόνσολας): 3, 44. Ομάδα 420 Ιστιοπλοϊα Ανδρών (Αλέξανδρος και Γιώργος Καββάς): 3, 45. Ολυμπος Κέρκυρας (Ποδόσφαιρο): 3, 46. ΠΑΟΚ (Μπάσκετ Ανδρών): 3, 47. Π.Κ.Δ. Ταύρου (Πιγκ Πογκ): 3.

ΚΟΡΥΦΑΙΟΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ

1. Σάντος Φερνάντο (ποδόσφαιρο):                 1411

2. Μορφέσης Γιώργος (πόλο):                        1016

3. Γέμελος Νίκος (κολύμβηση):                       795

4. Ομπράντοβιτς Ζέλιμιρ (Μπάσκετ): 653, 5. Ποστιλιόνε Τζιοβάνι (Κωπηλασία): 545, 6. Καλμαζίδης Γιάννης (Βόλεϊ): 395, 7. Ζούρος Ηλίας (Μπάσκετ): 63, 8. Βαλβέρδε Ερνέστο (Ποδόσφαιρο): 58, 9. Κατσικάρης Φώτης (Μπάσκετ): 54, 10. Πετράκης Κώστας (Υδατοσφαίριση): 54, 11. Αρβανίτης Γιάννης (Χάντμπολ): 46, 12. Ηλιάδης Νίκος (Τζούντο): 35, 13. Ιωακειμίδης Αλέκος (Γυμναστική): 33. Δαμάσκος Περικλής (Υδατοσφαίριση): 17, 34. Κυτέας Δημήτρης (Στίβος): 13, 35. Νικολάκης Ιωάννης (Βόλεϊ): 12, 36. Παράσχος Γιώργος (Ποδόσφαιρο): 12, 37. Βασιλόπουλος Λάμπρος (Ποδηλασία): 11, 38. Χονδροκούκης Κυριάκος (Στίβος): 11, 39. Κρανάκης Γιώργος (Χάντμπολ): 9, 40. Τσιώλης Σάκης (Ποδόσφαιρο): 9, 41. Αγγέλου Γιώργος (Ενόργανη Γυμναστική): 8, 42. Νικολόπουλος Αλέξανδρος (Κολύμβηση): 8, 43. Ίβκοβιτς Ντούσαν (Μπάσκετ): 7, 44. Ράφτης Δημήτρης (Ενόργανη Γυμναστική): 7, 45. Βόκολος Λεωνίδας (Ποδόσφαιρο): 6, 46. Κανελλόπουλος Μίλτος (Κολύμβηση): 6, 47. Αγάθος Κώστας (Καράτε): 5, 48. Μπόλονι Λάζλο (Ποδόσφαιρο), 5, 49. Χάβος Μάκης (Ποδόσφαιρο): 5, 50. Χιμένεθ Μανόλο (Ποδόσφαιρο): 5, 51. Αθυμαρίτης Δημήτρης (Κολύμβηση): 4, 52. Μαρκόπουλος Σούλης (Μπάσκετ): 4, 53. Μπακατσάκη Σοφία (Στίβος): 4, 54. Χονδρογιάννης Ιωάννης (Ποδόσφαιρο): 4, 55. Αρκουδέας Παναγιώτης (Πάλη): 3, 56. Βαζάκας Γιώργος (Ποδόσφαιρο): 3, 57. Βοντετσιάνος Γιώργος (Καράτε): 3, 58. Γραμματικός Νίκος (Χάντμπολ): 3, 59. Θηβαίου Μαρία (Συγχρ. κολύμβηση): 3, 60. Κουρκούμπας Γιώργος (Κωπηλασία): 3, 61. Παναγιωτόπουλος Γιώργος (Στίβος): 3, 62. Πάτερος Βαγγέλης (Υδατοσφαίριση), 63. Χριστόπουλος Δρόσος (Στίβος): 3.

ΚΟΡΥΦΑΙΟΙ ΑΘΛΗΤΕΣ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ

1. Σταθελάκος Πασχάλης (στίβος):                 1412

2. Ταμπαξής Χρήστος (κολύμβηση):                743

3. Πολυχρονίδης Γρηγόρης (μπότσια):             416

4. Κωστάκης Ιωάννης (Κολύμβηση): 348, 5. Νικολαϊδης Ευστράτιος (Στίβος): 323, 6.

Μάμαλος Παύλος (Αρση βαρών): 312, 7. Λαζαρίδης Γιώργος (Τένις): 157, 8. Φυλακτός Μαρίνος (Στίβος): 153, 9. Μακροδημήτρης Αριστείδης (Κολύμβηση): 133, 10. Πρώτος Ιωάννης (Στίβος): 62, 11. Στεφανουδάκης Μανώλης (Στίβος): 34, 12. Στεφανάκης Χρήστος (Ποδηλασία): 30, 13. Γκουντάνης Νίκος (Αρση βαρών): 27, 14. Πανανός Νίκος (Μπότσια): 21, 15. Κυριακίδης Μιλτιάδης (Στίβος): 20, 16. Κωνσταντινίδης Αλέξανδρος (Στίβος): 13, 17. Μπαράκας Αθανάσιος (Στίβος): 12, 18.  Πυλαρινός Γεράσιμος (Ξιφασκία): 6, 19. Τριανταφύλλου Παναγιώτης (Ξιφασκία): 6, 20. Τριανταφύλλης Δημήτρης Καράτε): 5.

ΚΟΡΥΦΑΙΕΣ ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ

1. Σταματουλά Μαρία (στίβος):                        995

2. Ελατίφ Κατερίνα (στίβος):                            812

3. Κορδαλή Μαριάννα (μπότσια):                     725

 

4. Δημόγλου Αλεξάνδρα (Στίβος): 581, 5. Χαλκιαδάκη Αδαμαντία (Ποδηλασία): 574, 6. Τζίκα Άννα (Τοξοβολία): 233, 7. Ποιμενίδου Δωροθέα (Τοξοβολία): 79, 8. Καραγιάννη Ανθή (Στίβος): 7.

 

→Μέγας Χορηγός της εκδήλωσης είναι η ΟΠΑΠ Α.Ε. και υποστηρικτές η Coca Cola Τρία Έψιλον, η WIND, η εταιρία «Μουσαμάδες Γ. Δριβάκος» και η εταιρία «Galanis Sports Data». Χορηγός επικοινωνίας είναι η ΕΡΤ Α.Ε. και η ΕΡΑ ΣΠΟΡ.

* Δωρεάν φωτογραφίες μπορείτε να προμηθεύεστε από την ηλεκτρονική διεύθυνση www.studiokominis.com/deltiatypou.

About

Check Also

Αρχίζουν τα ματς…Ο ΠΣΑΤ εύχεται Καλό Πρωτάθλημα

Ενόψει της σέντρας της Super League Interwetten, στις 11 Σεπτεμβρίου, ο Πανελλήνιος Σύνδεσμος Αθλητικού Τύπου …