Τρίτη , Αύγουστος 20 2019
Home / Slider / Γιαννιώτης, Νικολαϊδου και Εθνική Ποδοσφαίρου στην κορυφή!

Γιαννιώτης, Νικολαϊδου και Εθνική Ποδοσφαίρου στην κορυφή!

Ο Πανελλήνιος Σύνδεσμος Αθλητικών Συντακτών (ΠΣΑΤ) βράβευσε τους κορυφαίους αθλητές, αθλήτριες και ομάδες της χρονιάς, σε μία λαμπρή τελετή που διεξήχθη στο αμφιθέατρο «Μελίνα Μερκούρη» του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας (ΣΕΦ), παρουσία της πολιτικής και αθλητικής ηγεσίας, προσωπικοτήτων του αθλητισμού, αλλά και πλήθος κόσμου.

Κορυφαίος αθλητής της χρονιάς αναδείχθηκε για τρίτη συνεχόμενη χρονιά ο παγκόσμιος πρωταθλητής της κολύμβησης ανοιχτής θάλασσας, Σπύρος Γιαννιώτης με 1.951 ψήφους, κορυφαία αθλήτρια η Κατερίνα Νικολαϊδου της κωπηλασίας, με 1.841 ψήφους και κορυφαία ομάδα, η Εθνική Ανδρών Ποδοσφαίρου, με 1.743 ψήφους. Κορυφαίος προπονητής αναδείχθηκε ο Φερνάντο Σάντος της Εθνικής ποδοσφαίρου με 1.655 ψήφους, κορυφαίος αθλητής με αναπηρία, ο Γιάννης Κωστάκης, με 1.212 ψήφους, κορυφαία αθλήτρια με αναπηρία, η Παρασκευή Καντζά με 1.179 ψήφους και κορυφαία ομάδα ατόμων με αναπηρία η Εθνική Ομάδα Τένις με Αμαξίδιο με 941 ψήφους.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑΣ

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας για την ανάδειξη των κορυφαίων της χρονιάς:

ΚΟΡΥΦΑΙΟΙ ΑΘΛΗΤΕΣ:

 

ΓΙΑΝΝΙΩΤΗΣ ΣΠΥΡΟΣ (ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ): 1951 (1)

ΣΠΑΝΟΥΛΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ (ΜΠΑΣΚΕΤ): 701 (2)

ΓΚΙΩΝΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (ΠΙΓΚ ΠΟΓΚ): 566  (3)

 

4. Μήτρογλου Κώστας (Ποδόσφαιρο): 540, 5. Καραγκούνης Γιώργος (ποδόσφαιρο): 211, 6. Ηλιάδης Ηλίας (τζούντο): 207, 7. Φιλιππίδης Κώστας (στίβος): 168, 8. Κοσμίδης Λευτέρης (ενόργανη γυμναστική): 106, 9. Αντετοκούνμπο Γιάννης (μπάσκετ): 93, 10. Κοκκαλάνης Βύρων (ιστιοπλοΐα): 92, 11. Χρήστου Απόστολος (Κολύμβηση): 77, 12. Αλβανός Αλέξης (χάντμπολ): 76, 13. Νικολαΐδης Αλέξανδρος (TKW): 31, 14. Τσολακίδης Βασίλης (ενόργανη γυμναστική): 16, 15. Πετρούνιας Ελευθέριος (ενόργανη γυμναστική): 13, 16. Διαμαντίδης Δημήτρης (μπάσκετ): 12, 17. Τζούριτς Δημήτρης (βόλεϊ): 10, 18. Ριζουλης Παντελής (άρση βαρών): 9, 19. Μαγδανής Παναγιώτης (κωπηλασία): 6, 20. Μίτας Ευθύμιος (σκοποβολή): 6, 21. Τσάτουμας Λούης (στίβος): 6, 22. Παπαγιάννης Γιώργος (μπάσκετ): 5, 23. Σούλιος Ζήσης (ποδηλασία): 5, 24. Γκόλτσιος Κώστας (TKW): 4, 25. Κατσουράνης Κώστας (ποδόσφαιρο): 4, 26. Μπολάνο Ρομπέρτο (ποδόσφαιρο): 4, 27. Πρίντεζης Γιώργος (μπάσκετ): 4, 28. Τσιλιμπάρης Κώστας (χάντμπολ): 4, 29. Βασιλείου Άγγελος (μοντέρνο πένταθλο): 3, 30. Γιορντάνοφ Μπόγιαν (βόλεϊ): 3, 31. Δαφνης Αλέξανδρος (κωπηλασία): 3, 32. Καβελασβίλι Δαυίδ (άρση βαρών): 3, 33. Μάστορας Αντώνης (στίβος): 3, 34. Ντανατσίδης Αλέξης (τζούντο): 3, 35. Φουντούλης Γιάννης (υδατοσφαίριση): 3

 

ΚΟΡΥΦΑΙΕΣ ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ:

 

ΝΙΚΟΛΑΪΔΟΥ ΚΑΤΕΡΙΝΑ (ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ): 1841 (1)

ΒΟΥΓΙΟΥΚΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ (ΞΙΦΑΣΚΙΑ): 841 (2)

ΠΡΕΒΟΛΑΡΑΚΗ ΜΑΡΙΑ (ΠΑΛΗ): 723 (3)

 

4. Αραούζου Κέλυ (κολύμβηση): 486, 5. Μιλλούση Βασιλική (ενόργανη γυμναστική): 165, 6. Πλευρίτου Ελευθερία (πόλο): 129, 7. Σπανού Άρτεμις (μπάσκετ): 117, 8. Καρακατσάνη Αναστασία (στίβος): 107, 9. Δράκου Νόρα (κολύμβηση): 80, 10. Γιακουμή Δήμητρα (βόλεϊ): 73, 11. Φίλιου Βαρβάρα (ρυθμική γυμναστική): 41, 12. Μούρνου Λένα (χάντμπολ): 24, 13. Ωνάση Αθηνά (ιππασία): 22, 14. Ξενάκη Ελένη (πόλο): 19, 15. Σολωμού Δέσποινα (συγχρονισμένη κολύμβηση): 17, 16. Αβραμίδου Άλκηστις (πόλο): 14, 17. Χατζηπαρασίδου Μαρία (χάντμπολ): 12, 18. Καραχάλιου Βασιλεία (ιστιοπλοϊα): 10, 19. Αναγνωστοπούλου Κρίστι (δισκοβολία): 8, 20. Πέρρα Αθανασία (στίβος): 8, 21. Μούκα Ασπασία (TKW): 7, 22. Μάνου Λορέτα (στίβος): 5, 23. Κασούμη Άγη (σκοποβολή): 6, 24. Γαζέα Μάγδα (στίβος): 4, 25. Ρωμαίου Κωνσταντίνα (στίβος): 4, 26. Σταμολάμπρου Άννα (μπάσκετ): 4, 27. Τσιάβου Αλεξάνδρα (κωπηλασία): 4, 28. Βλόικα (ρυθμική γυμναστική): 3, 29. Βουρνά Κριστέλ (κολύμβηση): 3, 30. Δημητριάδου Ζωή (μπάσκετ): 3, 31. Λαμπρούση Τζίνα (βόλεϊ): 3, 32. Παυλίδου Κατερίνα (σκάκι): 3

 

 

ΚΟΡΥΦΑΙΕΣ ΟΜΑΔΕΣ:

 

 

ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ: 1743 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΑΝΔΡΩΝ ΜΠΑΣΚΕΤ: 1048 (2)

ΕΘΝΙΚΗ ΝΕΑΝΙΔΩΝ ΠΟΛΟ: 827 (3)

 

4. Εθνική Ποδοσφαίρου Κ-20:204, 5. Εθνική Ανδρών πιγκ πογκ:174, 6.

TORNADO Ιστιοπλοϊα: 140, 7. Τετραπλό Σκιφ Ελαφρών Βαρών Ανδρών Κωπηλασία: 137, 8. Κολύμβηση Open Water: 111, 9. ΑΕΚ Χάντμπολ: 71, 10. Ομάδα Ανδρών Ποδοσφαίρου Ολυμπιακός: 70, 11. Ομάδα Ανδρών Μπάσκετ Παναθηναϊκός: 42, 12. Εθνική Ομάδα Νέων Ποδοσφαίρου: 24, 13. Ομάδα Ιστιοπλοϊας 470 Ανδρών: 18, 14. Εθνική Ομάδα Μπάσκετ Παίδων: 14, 15. Εθνική Ομάδα Ενόργανης Γυμναστικής: 12, 16. Εθνική Ομάδα Νέων Γυναικών Πόλο: 11, 17. Ομάδα Ανδρών Βόλεϊ Ολυμπιακός: 8, 18. Ομάδα Γυναικών Βόλεϊ Ολυμπιακός: 6, 19. Εθνική Ομάδα Σκυταλοδρομίας 4Χ100 Κολύμβησης Ανδρών: 5, 20. Εθνική Ομάδα Καταδύσεων Ανδρών: 5, 21. ΝΑΟ Κέρκυρας: 5, 22. ΑΟ Κασσιώπης: 4, 23. Εθνική Ομάδα Ανδρών Πόλο: 4, 24. Εθνική Ομάδα Νεανίδων Μπάσκετ: 3, 25. Εθνική Ομάδα Γυναικών Πόλο: 3, 26. Εθνική Ομάδα Νέων Τζούντο: 3, 27. Εθνική Ομάδα Παίδων Χάντμπολ: 3, 28. Εθνική Ομάδα Μπιτς Βόλεϊ Γυναικών: 3, 29. Ομάδα Ανδρών Πόλο Ολυμπιακός: 3, 30. Ομάδα Γυναικών Χάντμπολ ΠΑΟΚ: 3, 31. Ομάδα Ποδοσφαίρου «Τύρναβος»: 3.

 

ΚΟΡΥΦΑΙΟΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ:

 

ΣΑΝΤΟΣ ΦΕΡΝΑΝΤΟ (ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ): 1655 (1)

ΜΠΑΡΤΖΩΚΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ (ΜΠΑΣΚΕΤ): 1141 (2)

ΜΟΡΦΕΣΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ (ΠΟΛΟ): 883 (3)

 

4. Γέμελος Νίκος (κολύμβηση): 318, 5. Τσάνας Κώστας (ποδόσφαιρο):179, 6. Ποστιλιόνε Τζιάνι (κωπηλασία): 105, 7. Ηλιάδης Νίκος (τζούντο): 88, 8. Βατσακλής Κώστας (πινγκ πονγκ): 78, 9. Πεδουλάκης Αργύρης (μπάσκετ): 51, 10. Αρβανίτης Γιάννης (χάντμπολ): 32, 11. Καζάζης Δημήτρης (βόλεϊ): 15, 12. Μανουσέλης Μάνος (μπάσκετ): 13, 13. Σωτήρχος Τέλης (βόλεϊ): 9, 14. Χριστόπουλος Γιάννης (ποδόσφαιρο): 6, 15. Παράσχος Γιώργος (ποδόσφαιρο): 5, 16. Τζόρτζεβιτς Μίλαν (υδατοσφαίριση): 5, 17. Τσιώλης Σάκης (ποδόσφαιρο): 5, 18. Μίτσελ (ποδόσφαιρο): 4, 19. Βλάχος Θοδωρής (υδατοσφαίριση): 3, 20. Ιατρούδης Παναγιώτης (χάντμπολ): 3, 21. Καλμαζίδης Ιωάννης (βόλεϊ): 3, 22. Σκορδίλης Παύλος (στίβος): 3, 23. Τζήμας Γιάννης (μπάσκετ): 3, 24. Φλώρος Δημήτρης (βόλεϊ): 3.

 

ΚΟΡΥΦΑΙΟΙ ΑΘΛΗΤΕΣ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ:

 

ΚΩΣΤΑΚΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ (ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ): 1212 (1)

ΠΟΛΥΧΡΟΝΙΔΗΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ (ΜΠΟΤΣΙΑ): 658 (2)

ΒΑΓΙΑΝΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ (ΣΤΙΒΟΣ): 443 (3)

 

4. Κουλούμογλου Πασχάλης (άρση βαρών σε πάγκο): 336, 5. Τσαπατάκης Αντώνης (κολύμβηση): 195, 6. Λαζαρίδης Γιώργος (τένις με αμαξίδιο): 134, 7. Στεφανουδάκης Μανώλης (στίβος): 128, 8. Πυλαρινός Γεράσιμος (Ξιφασκία με αμαξίδιο): 97, 9. Μωϋδιάσης Γκρεμισλάβ (άρση βαρών σε πάγκο): 93, 10. Νικολαϊδης Ευστράτιος (στίβος): 83, 11. Ταμπαξής Χρήστος (κολύμβηση): 41, 12. Μακροδημήτρης Αριστείδης (κολύμβηση): 40, 13. Κωστάκης Γιώργος (στίβος): 21, 14. Σουλάνης Παναγιώτης (μπότσια): 10, 15. Καναβάς Χρήστος (μπότσια): 8, 16. Μάμαλος Παύλος (άρση βαρών): 6, 17. Γκουντάνης Νίκος (άρση βαρών σε πάγκο): 4, 18. Μπολάνο Ρομπέρτο (ποδόσφαιρο): 4, 19. Καραμηνάς Γιώργος (στίβος): 3, 20. Φερνάντες Σεζόν (στίβος): 3, 21. Φυλαχτός Μαρίνος (στίβος): 3.

 

ΚΟΡΥΦΑΙΕΣ ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ:

 

ΚΑΝΤΖΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (ΣΤΙΒΟΣ):  1179 (1)

ΚΟΡΟΚΙΔΑ ΔΗΜΗΤΡΑ (ΣΤΙΒΟΣ):  1143 (2)

ΣΤΑΜΑΤΟΥΛΑ ΜΑΡΙΑ (ΣΤΙΒΟΣ):  923  (3)

 

Οι υποψηφιότητες ήταν όσες και οι επικρατέστερες.

 

ΚΟΡΥΦΑΙΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΑΤΟΜΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ:

 

ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΤΕΝΙΣ ΜΕ ΑΜΑΞΙΔΙΟ: 941 (1)

ΜΠΟΤΣΙΑ BC 3: 897 (2)

ΞΙΦΟΣ ΜΟΝΟΜΑΧΙΑΣ ΑΝΔΡΩΝ – ΞΙΦΑΣΚΙΑ ΜΕ ΑΜΑΞΙΔΙΟ: 725 (3)

 

4. Άνδρες (διπλό) τένις με αμαξίδιο: 294, 5. Ζευγάρια BC1 Μπότσια: 317, 6. «Αστέρας Τρικάλων» μπάσκετ με αμαξίδιο: 3

 

 

ΕΙΔΙΚΕΣ ΒΡΑΒΕΥΣΕΙΣ:

Ειδική τιμητική διάκριση απονεμήθηκε στον προπονητή της ομάδας μπάσκετ του Ολυμπιακού, Γιώργο Μπαρτζώκα, ως ο πρώτος Έλληνας τεχνικός που κατακτά Ευρωλίγκα.

Το έπαθλο «Αθλητικής Προσφοράς και Ήθους» ΟΠΑΠ Α.Ε. απονεμήθηκε στον Διονύση Χιώτη (το βραβείο παρέλαβε ο πατέρας του, Γιώργος) για  την πρωτοβουλία του να βοηθήσει ένα μικρό κορίτσι, τη Μαρία, που αντιμετωπίζει σοβαρό πρόβλημα υγείας, συγκεντρώνοντας χρήματα από το υστέρημα των Κυπρίων πολιτών.

 

Το έπαθλο Fair Play (Ευ αγωνίζεσθαι) απονεμήθηκε στον ιππέα Κωνσταντίνο Παπαθανασίου για την απόφασή του να επιστρέψει στην ομοσπονδία το μετάλλιό του, αφού διαπίστωσε ότι οι κριτές είχαν υποπέσει σε σφάλμα και η κατάταξή του οφειλόταν σε αβλεψία τους.

Το έπαθλο «Κοινωνικής Προσφοράς» απονεμήθηκε στην οικογένεια Βασίλη  Πλευρίτη, για την προσφορά τους στον Αθλητισμό και συγκεκριμένα στο άθλημα της υδατοσφαίρισης και στην Κοινωνία γενικότερα.

 

Τα έπαθλα «ανερχόμενου ταλέντου» απονεμήθηκαν στην αθλήτρια του χάντμπολ Δωροθέα Γρούμπα , που συνδυάζει εξαιρετικά  τον πρωταθλητισμό με τις σπουδές (εισήχθη πρώτη στην Ελλάδα στο τμήμα Λογιστικής), στον αθλητή της κολύμβησης Απόστολο Χρήστου και στον αθλητή της ποδηλασίας Ζήση Σούλιο.

 

Επίσης, τιμητικές διακρίσεις απονεμήθηκαν στον Σύλλογο «Γαλανόλευκος Φάρος» για τη δημιουργία του Μουσείου της Εθνικής Ομάδας Ποδοσφαίρου, στο γυναικείο τμήμα μπάσκετ του Συλλόγου «Πρωτέας» Βούλας, για την επιτυχία της ομάδας να κατακτήσει το Κύπελλο Ελλάδος στο Φάιναλ Φορ του Βόλου, αν και αγωνιζόταν στην Α2, στην Πανελλήνια Ένωση Πτυχιούχων Φυσικής Αγωγής για την πολυετή και πολυσήμαντη προσφορά της στον αθλητισμό, στον αθλητή του μοντέρνου πεντάθλου Άγγελο Βασιλείου, γιατί συνδυάζει τον πρωταθλητισμό με τις εξαίσιες μαθητικές και σχολικές επιδόσεις, στον Γυμναστικό Σύλλογο των Χανίων «Ελευθέριος Βενιζέλος», δεύτερο στη γενική αξιολόγηση του ΣΕΓΑΣ, στην Εθνική Ομάδα Πιγκ Πογκ Ανδρών για την κατάκτηση για πρώτη φορά στην ιστορία της ασημένιου ευρωπαϊκού μεταλλίου στη διοργάνωση, που πραγματοποιήθηκε στο Σβεσάτ της Αυστρίας, στην ομάδα ποδοσφαίρου των κοριτσιών του Ημερήσιου Γενικού Λυκείου Μουζάκι Καρδίτσας, για την πρώτη θέση που κατέκτησαν στο πρωτάθλημα ποδοσφαίρου των Λυκείων όλης της χώρας και στους μαθητές και μαθήτριες που κατέκτησαν μετάλλια στην πρόσφατη Γυμνασιάδα, που πραγματοποιήθηκε στην Μπραζίλια της Βραζιλίας.

 

aΗ εκδήλωση πραγματοποιήθηκε με την υποστήριξη των Υπουργείων Πολιτισμού και Αθλητισμού, Παιδείας και Θρησκευμάτων και της Ένωσης Συντακτών Ημερήσιων Εφημερίδων Αθηνών (ΕΣΗΕΑ).

 

Χορηγός επικοινωνίας ήταν η NOVA.

 

Δωρεάν φωτογραφικό υλικό διατίθεται από το πρακτορείο www.eurokinissi.gr και τον φωτορεπόρτερ Βασίλη Κουτρουμάνο

About

Check Also

Διαπιστεύσεις Τύπου στον αγώνα ΑΕΚ-Κραϊόβα

Τα μέλη του ΠΣΑΤ που επιθυμούν να παρακολουθήσουν τον αγώνα του προκριματικού γύρου του UEFA …