Πέμπτη , Ιούλιος 2 2020
Breaking News
Home / Slider / Ευρωβόλεϊ ανδρών: Το πανόραμα των ομίλων

Ευρωβόλεϊ ανδρών: Το πανόραμα των ομίλων

Μονπελιέ, Αποστολή ΠΣΑΤ – Δημήτρης Τυχάλας

Η Πολωνία πήρε το ντέρμπι του Δ’ ομίλου κερδίζοντας την οικοδέσποινα Ολλανδία, ενώ η Λευκορωσία έβαλε φωτιά στον 3ο όμιλο με μια επική ανατροπή κόντρα στη Φινλανδία..

Στον 2ο όμιλο Βέλγιο και Σερβία προχώρησαν με εύκολες νίκες και πλέον το ενδιαφέρον στρέφεται εκεί στο τι θα κάνει η Γερμανία μετά τις ήττες που έχει στα δύο ντέρμπι.

Στον 3ο όμιλο η Φινλανδία προηγήθηκε δια περιπάτου με 2-0, ήταν μπροστά στο τρίτο σετ με 8-3, 23-20, αλλά έχασε πέντε ματς πόιντ και έχασε και το ματς με τους Λευκορώσους να βάζουν φωτιά στον όμιλο, ενώ η Σλοβενία νίκησε πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 3-0 την Τουρκία.

Τέλος στο Ρότερνταμ μπροστά σε 11.000 θεατές η Πολωνία νίκησε εύκολα με 3-0 την Ολλανδία (είχε 20 χαμένα σερβίς και μόνο τον Νιμίρ να απειλεί επιθετικά), ενώ η Τσεχία έμεινε ζωντανή στη μάχη της πρόκρισης τελειώνοντας την Εσθονία που έχει τρεις ήττες και όλες στις λεπτομέρειες.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες:

Α’ όμιλος (Γαλλία – Μονπελιέ)

Πέμπτη 12 Σεπτεμβρίου

Βουλγαρία – Ελλάδα 3-0 (25-22, 25-16, 25-20)

Πορτογαλία – Ιταλία 0-3 (21-25, 10-25, 22-25)

Γαλλία – Ρουμανία 3-0 (25-19, 25-14, 25-16)

Παρασκευή 13 Σεπτεμβρίου

Βουλγαρία – Ρουμανία 3-0 (28-26, 25-20, 25-20)

Ιταλία – Ελλάδα 3-1 (17-25, 25-23, 25-19, 25-20)

Σάββατο 14 Σεπτεμβρίου

Ελλάδα – Γαλλία 0-3 (14-25, 18-25, 24-26)

Βουλγαρία – Πορτογαλία 3-1 (25-23, 28-30, 25-23, 25-22)

Κυριακή 15 Σεπτεμβρίου

Ρουμανία – Ιταλία 1-3 (15-25, 14-25, 25-23, 14-25)

Πορτογαλία – Γαλλία 0-3 (11-25, 20-25, 23-25)

Δευτέρα 16 Σεπτεμβρίου

18:15, Ρουμανία – Ελλάδα

21:45, Γαλλία – Βουλγαρία

Τρίτη 17 Σεπτεμβρίου

15:00, Ελλάδα – Πορτογαλία

20:30, Ιταλία – Βουλγαρία

Τετάρτη 18 Σεπτεμβρίου

15:00, Πορτογαλία – Ρουμανία

21:30, Γαλλία – Ιταλία

Βαθμολογία

1.Γαλλία 3 νίκες – 0 ήττες, 9 βαθμοί, 9-0 σετ, 226-159 πόντοι

2.Βουλγαρία 3 νίκες – 0 ήττες, 9 βαθμοί, 9-1 σετ, 256-222 πόντοι

3.Ιταλία 3 νίκες – 0 ήττες, 9 βαθμοί, 9-2 σετ, 265-206 πόντοι

4.Ελλάδα 0 νίκες – 3 ήττες, 0 βαθμοί, 1-9 σετ, 199-243 πόντοι

5.Πορτογαλία 0 νίκες – 3 ήττες, 0 βαθμοί, 1-9 σετ, 205-253 πόντοι

6.Ρουμανία 0 νίκες – 3 ήττες, 0 βαθμοί, 1-9 σετ, 183-251 πόντοι

Β’ όμιλος (Πολωνία – Βρυξέλλες)

Παρασκευή 13 Σεπτεμβρίου

Σερβία – Γερμανία 3-0 (25-21, 25-17, 25-15)

Σλοβακία – Ισπανία 3-2 (25-23, 25-23, 20-25, 16-25, 18-16)

Βέλγιο – Αυστρία 3-0 (25-17, 25-23, 25-17)

Σάββατο 14 Σεπτεμβρίου

Γερμανία – Βέλγιο 2-3 (23-25, 17-25, 25-22, 25-15, 13-15)

Σλοβακία – Αυστρία 3-1 (19-25, 25-20, 25-21, 25-15)

Κυριακή 15 Σεπτεμβρίου

Ισπανία – Βέλγιο 0-3 (17-21, 21-25, 14-25)

Σερβία – Σλοβακία 3-0 (25-19, 25-20, 25-21)

Δευτέρα 16 Σεπτεμβρίου

18:30, Αυστρία – Γερμανία

21:30, Ισπανία – Σερβία

Τρίτη 17 Σεπτεμβρίου

18:30, Αυστρία – Ισπανία

21:30, Σλοβακία – Βέλγιο

Τετάρτη 18 Σεπτεμβρίου

18:30, Γερμανία – Σλοβακία

21:30, Βέλγιο – Σερβία

Πέμπτη 19 Σεπτεμβρίου

18:30, Ισπανία – Γερμανία

21:30, Σερβία – Αυστρία

Βαθμολογία

  1. Βέλγιο 3 νίκες – 0 ήττες, 8 βαθμοί, 9-2 σετ, 252-212 πόντοι
  2. Σερβία 2 νίκες – 0 ήττες, 6 βαθμοί, 6-0 σετ, 150-113 πόντοι
  3. Σλοβακία 2 νίκες – 1 ήττα, 5 βαθμοί, 6-6 σετ, 258-268 πόντοι
  4. Ισπανία 0 νίκες – 2 ήττες, 1 βαθμός, 2-6 σετ, 164-179 πόντοι
  5. Γερμανία 0 νίκες – 2 ήττες, 1 βαθμός, 2-6 σετ, 156-177 πόντοι
  6. Αυστρία 0 νίκες – 2 ήττες, 0 βαθμοί, 1-6 σετ, 138-169 πόντοι

Γ’ όμιλος (Σλοβενία – Λιουμπλιάνα)

Πέμπτη 12 Σεπτεμβρίου

Τουρκία – Ρωσία 1-3 (13-25, 25-23, 17-25, 15-25)

Φινλανδία – Σκόπια 3-1 (25-23, 25-22, 23-25, 25-21)

Σλοβενία – Λευκορωσία 3-0 (25-17, 25-14, 25-19)

Παρασκευή 13 Σεπτεμβρίου

Σκόπια – Τουρκία 0-3 (20-25, 23-25, 13-25)

Λευκορωσία – Ρωσία 1-3 (25-23, 17-25, 22-25, 10-25)

Σάββατο 14 Σεπτεμβρίου

Σκόπια – Ρωσία 0-3 (15-25, 16-25, 28-30)

Σλοβενία – Φινλανδία 3-1 (25-18, 26-24, 24-26, 25-15)

Κυριακή 15 Σεπτεμβρίου

Λευκορωσία – Φινλανδία 3-2 (13-25, 17-25, 30-28, 25-22, 15-13)

Τουρκία – Σλοβενία 0-3 (28-30, 16-25, 23-25)

Δευτέρα 16 Σεπτεμβρίου

18:30, Ρωσία – Φινλανδία

21:30, Λευκορωσία – Σκόπια

Τρίτη 17 Σεπτεμβρίου

18:30, Σλοβενία – Σκόπια

21:30, Τουρκία – Λευκορωσία

Τετάρτη 18 Σεπτεμβρίου

18:30, Σλοβενία – Ρωσία

21:30, Φινλανδία – Τουρκία

Βαθμολογία

  1. Σλοβενία 3 νίκες – 0 ήττες, 9 βαθμοί, 9-1 σετ, 255-200 πόντοι
  2. Ρωσία 3 νίκες – 0 ήττες, 9 βαθμοί, 9-2 σετ, 276-203 πόντοι
  3. Φινλανδία 1 νίκη – 2 ήττες, 4 βαθμοί, 6-7 σετ, 294-291 πόντοι
  4. Τουρκία 1 νίκη – 2 ήττες, 3 βαθμοί, 4-6 σετ, 212-234 πόντοι
  5. Λευκορωσία 1 νίκη – 2 ήττες, 2 βαθμοί, 4-8 σετ, 224-286 πόντοι
  6. Βόρεια Μακεδονία 0 νίκες – 3 ήττες, 0 βαθμοί, 1-9 σετ, 206-253 πόντοι

Δ’ όμιλος (Ολλανδία – Ρότερνταμ)

Παρασκευή 13 Σεπτεμβρίου

Τσεχία – Ουκρανία 1-3 (21-25, 19-25, 25-19, 22-25)

Εσθονία – Πολωνία 1-3 (22-25, 27-25, 22-25, 17-25)

Ολλανδία – Μαυροβούνιο 3-0 (25-13, 25-17, 25-10)

Σάββατο 14 Σεπτεμβρίου

Ουκρανία – Ολλανδία 0-3 (26-28, 27-29, 21-25)

Εσθονία – Μαυροβούνιο 0-3 (23-25, 28-30, 23-25)

Κυριακή 15 Σεπτεμβρίου

Ολλανδία – Πολωνία 0-3 (19-25, 18-25, 19-25)

Τσεχία – Εσθονία 3-0 (25-18, 34-32, 28-26)

Δευτέρα 16 Σεπτεμβρίου

18:00, Μαυροβούνιο – Ουκρανία

21:00, Πολωνία – Τσεχία

Τρίτη 17 Σεπτεμβρίου

18:00, Μαυροβούνιο – Πολωνία

21:00, Εσθονία – Ολλανδία

Τετάρτη 18 Σεπτεμβρίου

17:00, Ουκρανία – Εσθονία

20:00, Ολλανδία – Τσεχία

Πέμπτη 19 Σεπτεμβρίου

18:00, Τσεχία – Μαυροβούνιο

21:00, Πολωνία – Ουκρανία

Βαθμολογία

  1. Πολωνία 2 νίκες – 0 ήττες, 6 βαθμοί, 6-1 σετ, 175-144 πόντοι
  2. Ολλανδία 2 νίκες – 1 ήττα, 6 βαθμοί, 6-3 σετ, 213-194 πόντοι
  3. Τσεχία 1 νίκη – 1 ήττα, 3 βαθμοί, 4-3 σετ, 174-170 πόντοι
  4. Μαυροβούνιο 1 νίκη -1 ήττα, 3 βαθμοί, 3-3 σετ, 125-149 πόντοι
  5. Ουκρανία 1 νίκη – 1 ήττα, 3 βαθμοί, 3-4 σετ, 168-169 πόντοι
  6. Εσθονία 0 νίκες – 3 ήττες, 0 βαθμοί, 1-9 σετ, 238-267 πόντοι

About Evdokia Lamprou

Check Also

Με μάσκα και γάντια στα γήπεδα οι Αθλητικοί Δημοσιογράφοι

Ξαναρχίζουν το Σαββατοκύριακο και στην Ελλάδα οι αγώνες του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκας, χωρίς θεατές …