Πέμπτη , Απρίλιος 26 2018
Home / Slider / Στην μάχη του Ευρωπαϊκού η Εθνική Παίδων

Στην μάχη του Ευρωπαϊκού η Εθνική Παίδων

Αποστολή ΠΣΑΤ: Παναγιώτης Χαραλάμπους

Στην μάχη του 13ου Ευρωπαϊκού πρωταθλήματων (Κ18) ρίχνεται το Μεγάλο Σάββατο (7/4) η Εθνική μας ομάδα Παίδων του Βόλεϊ.

Οι αγώνες θα διεξαχθούν στο Ζλίν της Τσεχίας και το Κούτσοβ της Σλοβακίας από τις 7 μέχρι τις 15 Απριλίου, με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να μετέχει στον 1ο όμιλο (Ζλίν) με αντιπάλους την οικοδέσποινα Τσεχία, την Γερμανία, την Βουλγαρία, την Τουρκία και Λευκορωσία.

Η «γαλανόλευκη» η οποία βρίκεται σε πολύ καλή κατάσταση, έχει ως στόχο το βήμα παραπάνω και ένα εισιτήριο που θα την οδηγήσει στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα του 2019.

Η Εθνική μας ομάδα στην πρεμιέρα της διοργάνωσης θα αντιμετωπίσει την οικοδέσποινα Τσεχία (18.30, ώρα Ελλάδος), ενώ στα άλλα δύο παιχνίδια θα κοντραριστούν η Λευκορωσία με την Τουρκία (16.00) και η Βουλγαρία με την Γερμανία (21.00).

Στον δεύτερο όμιλο που θα διεξαχθεί Στο Κούτσοβ, μετέχουν η διοργανώτρια Σλοβακία, η Ουκρανία, η Ιταλία, η Ρωσία, το Βέλγιο και η Γαλλία.

Στην πρεμιέρα του 2ου ομίλου, η Ουκρανία θα αντιμετωπίσει την Ιταλία (16.00), η Σλοβακία την Ρωσία (18.30) και το Βέλγιο την Γαλλία (21.00).

1ος ΟΜΙΛΟΣ (Ζλιν, Τσεχία)

Τα ρόστερ του ομίλου της Εθνικής

ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ

Ακραίοι: 10. Αλεξάντερ Πιάτρεβιτς, 12. Μαξίμ Φραλένκοβ, 13. Μαξίμ Μπαχάτκα, 15. Νικίτα Ματσκέβιτς.

Πασαδόροι: 7. Μικίτα Ζαμόρσκι, 9. Αντόν Σουσίνσκι

Κεντρικοί: 14. Γεβγένι Χρέτσκι, 17. Αντρέι Μπάλικα. 5. Ντμίτρι Ντιλέβσκι

Διαγώνιοι: 6. Βλαντισλάβ Μπάμπκεβιτς, 18. Βλάντισλαβ Νταβισκίμπα

Λίμπερο: 11. Γιαχόρ Καβαλέβ.

ΤΟΥΡΚΙΑ

Ακραίοι: –

Πασαδόροι: 6. Αχμέτ Μποζ, 9. Μπερκιούν Εμπέρ Ουστουντάγ,

Κεντρικοί: 4. Σερχάτ Φατίχ Ουζούν, 7. Αχμέτ Τουμέρ, 13. Χαλίτ Κουρτουλούς.

Διαγώνιοι: 1. Καάν Γκιουρμπουζ, 2. Εφέ Μπαϊραμ, 5. Τζαφέρ Κιρκίτ, 11. Μίρζα Λαγκουμτζια, 14. Ραμαζάν Εφέ Μαντιρατζί, 17. Μπαράν Γιλμάζ

Λίμπερο: 16. Μπατουχάν Γιουρνταγκιούλ.

ΤΣΕΧΙΑ

Ακραίοι: 4. Μάτους Ντραχονόφσκι, 12. Λάντισλαβ Τομάν, 13. Γιαν Βοντίτσκα, 16. Ντόμινικ Μέντεκ.

Πασαδόροι: 2. Ματίας Ντζαβορνόκ, 20. Τόμας Μίσεκ.

Κεντρικοί: 3. Πετρ Σπούλακ, 7. Ράντεκ Μπάλαζ, 11. Λιούμπομιρ Στάνεκ.

Διαγώνιοι: 10. Γίρι Μικουλένκα, 14. Τόμας Χέντριχ.

Λίμπερο: 8. Σιμόν Κούμπριχτ.

ΕΛΛΑΔΑ

Ακραίοι: 12. Χαράλαμπος Ανδρεόπουλος, 5. Σπύρος Χανδρινός, 14. Απόστολος Στράτος.

Πασαδόροι: 9. Παναγιώτης Μποζίδης, 16. Χρήστος Γιαμακίδης.

Κεντρικοί: 8. Θοδωρής Δορδοκίδης, 10. Αθανάσιος Κεσεσίδης, 2. Κωνσταντίνος Κουτσόγιαννος.

Διαγώνιοι: 11. Δημήτρης Μούχλιας, 4. Σπύρος Χάκκας.

Λίμπερο: 7. Αριστείδης Χανδρινός, 20. Αναστάσιος Σωνάκης.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Ακραίοι: 5. Σίμον Πφρέτσνερ, 10. Έρικ Ρόερς, 12. Τζουλιάν Χόγερ, 13. Μπεν Στόβερινγκ.

Πασαδόροι: 2. Τζέισον Λίμπ, 14. Τόμπιας Χος.

Κεντρικοί: 6. Γιαν Μπρεμπουρντα, 7. Μαξιμίλιαν Κέρστινγκ, 20. Γιαν Κολακόφσκι.

Διαγώνιοι: 9. Φίλιπ Τζον, 11. Σίμον Βαλεντίν Τόρβιε.

Λίμπερο: 3. Μόρις Έκαρντ

Πρόγραμμα 1ου ομίλου

1η αγωνιστική – 7 Απριλίου

Λευκορωσία – Τουρκία (16.00)

Τσεχία – Ελλάδα (18.30)

Βουλγαρία – Γερμανία (21.00)

2η αγωνιστική – 8 Απριλίου

Ελλάδα – Τουρκία (16.00)

Τσεχία – Βουλγαρία (18.30)

Γερμανία – Λευκορωσία (21.00)

3η αγωνιστική – 9 Απριλίου

Βουλγαρία – Ελλάδα (16.00)

Λευκορωσία – Τσεχία (18.30)

Τουρκία – Γερμανία (21.00)

4η αγωνιστική – 11 Απριλίου

Βουλγαρία – Λευκορωσία (16.00)

Τσεχία – Τουρκία (18.30)

Ελλάδα – Γερμανία (21.00)

5η αγωνιστική – 12 Απριλίου

Τουρκία – Βουλγαρία (16.00)

Λευκορωσία – Ελλάδα (18.30)

Γερμανία – Τσεχία (21.00)

Β’ ΟΜΙΛΟΣ (Κούτσοβ, Σλοβακία)

Πρόγραμμα 2ου ομίλου

1η αγωνιστική- 7 Απριλίου

Ουκρανία-Ιταλία (16.00)

Σλοβακία-Ρωσία (18.30)

Βέλγιο-Γαλλία (21.00)

2η αγωνιστική- 8 Απριλίου

Ιταλία-Ρωσία (16.00)

Γαλλία-Σλοβακία (18.30)

Ουκρανία-Βέλγιο

3η αγωνιστική- 9 Απριλίου

Ρωσία-Γαλλία (16.00)

Σλοβακία-Ουκρανία (18.30)

Βέλγιο-Ιταλία (21.00)

4η αγωνιστική- 11 Απριλίου

Ουκρανία-Ρωσία (16.00)

Βέλγιο-Σλοβακία (18.30)

Ιταλία-Γαλλία (21.00)

5η αγωνιστική- 12 Απριλίου

Ρωσία-Βέλγιο (16.00)

Γαλλία-Ουκρανία (18.30)

Σλοβακία-Ιταλία (21.00)

Μετά το τέλος της φάσης των ομίλων, οι δύο πρώτες ομάδες του κάθε ομίλου θα προκριθούν στα ημιτελικά (θέσεις 1-4) και παράλληλα θα πάρουν το απευθείας εισιτήριο για το Παγκόσμιο του 2019. Ο τρίτος και ο τέταρτος της καταταξης και των δύο ομίλων θα αγωνιστούν για τις θέσεις 5-8. Οι αγώνες κατάταξης (θέσεις 1-4 και 5-8) θα διεξαχθούν στο Ζλιν της Τσεχίας.

Η ΧΡΥΣΗ ΒΙΒΛΟΣ

Η Ρωσία είναι η πολυνίκης της διοργάνωσης κάτω των 18 με πέντε τίτλους σε 12 διοργανώσεις από το 1995. Ακολουθούν με δύο κατακτήσεις οι Πολωνία και Γαλλία, ενώ από μια κατάκτηση τροπαίου έχουν οι Ιταλία, Σερβία και Τσεχία.

Όσον αφορά την Εθνική μας ομάδα των Παίδων, η καλύτερη θέση που έχει πάρει στην διοργάνωση είναι η δεύτερη το 1997 στην Σλοβακία, όπου ηττήθηκε στον τελικό από την Ιταλία με 3-2 σετ.

1995 (Ισπανία): Ρωσία

1997 (Σλοβακία): Ιταλία

1999 (Πολωνία): Ρωσία

2001 (Τσεχία): Ρωσία

2003 (Κροατία): Ρωσία

2005 (Λετονία): Πολωνία

2007 (Αυστρία): Γαλλία

2009 (Ολλανδία): Γαλλία

2011 (Τουρκία): Σερβία

2013 (Βοσνία/Ερζεγοβίνη-Σερβία): Ρωσία

2015 (Τουρκία): Πολωνία

2017 (Ουγγαρία-Σλοβακία): Τσεχία

Λινκ για τα ματς της Εθνικής

https://www.tvcom.cz/Zapas/Sport-Volejbal/Soutez-ME-U18/Pohlavi-Muzi/Sezona-2018/161476-Czech-Republic-Greece.htm

About ioanna

Check Also

To επίσημο t-shirt και η τσάντα πλάτης του Ημιμαραθωνίου Μαραθώνα

Η Οργανωτική Επιτροπή του Ημιμαραθωνίου του Δήμου Μαραθώνα παρουσίασε το Επίσημο T–shirt και την Τσάντα πλάτης του …