Τετάρτη , Μάρτιος 20 2019
Home / Slider / Όλα έτοιμα για την εκδήλωση των Βραβείων του Ελληνικού Αθλητισμού

Όλα έτοιμα για την εκδήλωση των Βραβείων του Ελληνικού Αθλητισμού

Οι κορυφαίοι αθλητές, αθλήτριες και ομάδες για το 2018, θα βραβευθούν το απόγευμα της Παρασκευής, στην ετήσια Γιορτή των Κορυφαίων του Ελληνικού Αθλητισμού, που θα γίνει στις 17:30, στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών (Αίθουσα «Banquet»), παρουσία της Α.Ε. του Προέδρου της Δημοκρατίας κυρίου Προκοπίου Παυλοπούλου.

Στην τελετή που θα μεταδοθεί ζωντανά από την ΕΡΤ3 αλλά θα έχει και απευθείας ραδιοφωνική μετάδοση από την ΕΡΑ ΣΠΟΡ (17:00-18:00), θα ανακοινωθούν οι καλύτεροι, από τις πρώτες τριάδες που ήδη έχουν επιλεγεί (κατά αλφαβητική σειρά) , μετά την ψηφοφορία των αθλητικών δημοσιογράφων.

Οι τρεις πρώτοι ανά κατηγορία και αλφαβητική σειρά είναι:

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΑΘΛΗΤΗΣ 2018: ΓΚΟΛΟΜΕΕΒ Κρίστιαν (Κολύμβηση), ΠΕΤΡΟΥΝΙΑΣ Λευτέρης (Ενόργανη Γυμναστική), ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ Στέφανος (Τένις).

ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΑΘΛΗΤΡΙΑ 2018: ΚΟΡΑΚΑΚΗ Άννα (Σκοποβολή), ΜΠΟΥΡΜΠΟΥ Χριστίνα & ΚΥΡΙΔΟΥ Μαρία (κωπηλασία), ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ Κατερίνα (Στίβος).

ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΟΜΑΔΑ 2018: Εθνική Ομάδα ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ, Εθνική Ομάδα

ΕΦΗΒΩΝ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ, ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΑΝΔΡΕΣ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ.

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ 2018: ΒΛΑΧΟΣ Θεόδωρος (Υδατοσφαίριση), ΠΟΜΑΣΚΙ Γιώργος (Στίβος), ΡΑΦΤΗΣ Δημήτρης (Ενόργανη Γυμναστική).

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΑΘΛΗΤΗΣ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ 2018: ΜΑΚΡΟΔΗΜΗΤΡΗΣ Αριστείδης (Κολύμβηση), ΠΟΛΥΧΡΟΝΙΔΗΣ Γρηγόρης (Μπότσια), ΣΤΕΦΑΝΟΥΔΑΚΗΣ Μανώλης (Στίβος).

ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΑΘΛΗΤΡΙΑ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ 2018: ΛΟΥΦΑΚΗ Κέλλυ (Ξιφασκία με αμαξίδιο),ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΥ Αλεξάνδρα (Κολύμβηση), ΣΤΑΜΑΤΟΥΛΑ Μαρία (Στίβος).

ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΟΜΑΔΑ ΑΘΛΗΤΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ 2018: Εθνική Ομάδα Ανδρών

ΓΚΟΛΜΠΟΛ, Εθνική Ομάδα BC3 ΜΠΟΤΣΙΑ, Εθνική Ομάδα ΣΠΑΘΗΣ Ανδρών, Ξιφασκία με Αμαξίδιο.

Στην εκδήλωση υπάρχουν και ειδικές βραβεύσεις, οι οποίες είναι:

  1. Έπαθλο «Αθλητικής Προσφοράς και Ήθους»:Βασιλική Μιλλούση (γυμναστική) & Κώστας Παπαγεωργίου (πιγκ πογκ) & Βάσω Σκάρα (χάντμπολ)
  1. Έπαθλο «Κοινωνικής Προσφοράς»: Οικογένεια Γούνα (πόλο)
  2. Τιμητική Διάκριση: ΑΕΚ Μπάσκετ (για την επέτειο των 50 χρόνων από την κατάκτηση του Κυπέλλου Κυπελλούχων Ευρώπης), Τάσος Μπουλμέτης (σκηνοθέτης ταινίας 1968), Βασίλης Γεωργίου (δημοσιογράφος)
  3. Τιμητική Διάκριση: Μεσσηνιακός Γ.Σ. (για τα 130 χρόνια προσφοράς και δράσης)
  4. Τιμητική Διάκριση: Θοδωρής Ζαγοράκης, Γιώργος Καραγκούνης, Άγγελος Μπασινάς, Κώστας Κατσουράνης, Βασίλης Τοροσίδης, που έχουν ξεπεράσει τις 100 διεθνείς συμμετοχές με την Εθνική Ομάδα Ποδοσφαίρου
  5. Ανερχόμενο Ταλέντο: Ελίνα Τζένγκο (στίβος)
  6. Ανερχόμενο Ταλέντο: Χριστίνα Μπούρμπου (κωπηλασία) & Μαρία Κυρίδου (κωπηλασία)
  7. Ανερχόμενο Ταλέντο: Αλέξανδρος Καλπογιαννάκης (ιστιοπλοϊα)
  8. Τιμητική Διάκριση: Αυθεντικός Μαραθώνιος Αθήνας
  9. Τιμητική Διάκριση: Special Olympics & Γιάννα Δεσποτοπούλου & Κώστας Τριανταφύλλου
  10. Τιμητική Διάκριση: Αντώνης Κουνάδης, Πρόεδρος Ακαδημίας Αθηνών
  • Μεγάλος Χορηγός της εκδήλωσης είναι η εταιρία «Ελληνικά Πετρέλαια»
  • Χορηγός της εκδήλωσης η εταιρία Aegean Air

 Η Γιορτή των Κορυφαίων τελεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού και πραγματοποιείται με τη στήριξη της Περιφέρειας Αττικής.

About Evdokia Lamprou

Check Also

Διαπιστεύσεις Τύπου στον αγώνα Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός

Τα μέλη του ΠΣΑΤ που επιθυμούν να παρακολουθήσουν τον αγώνα Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός, που θα διεξαχθεί την …