1οι Ευρωπαϊκοί Αγώνες: Ήττα στο φινάλε για τους εφήβους – Πρώτες οι νεάνιδες στα ημιτελικά στο πόλο!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

Μπακού: Αποστολή ΠΣΑΤ (Γιάννης Λαμπίρης)

Ήττα στο φινάλε για τους εφήβους – Πρώτες οι νεάνιδες στα ημιτελικά στο πόλο !

Λύγισαν στο φινάλε οι διεθνείς του πόλο, χάνοντας από την Κροατία (13-12) και μαζί έχασαν την ευκαιρία για απ’ ευθείας πρόκριση στα προημιτελικά. Πλέον θα πρέπει να ξεπεράσουν σε νοκ άουτ παιχνίδι τη Γαλλία την Τρίτη (14.00) για να μπουν στα προημιτελικά.

Την ίδια ώρα στο διπλανό κολυμβητήριο η γυναικεία ομάδας της Ολλανδίας επικράτησε με 14-9 της Ουγγαρίας και έστειλε την εθνική μας ομάδα πρώτη θέση στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Μάλιστα τα κορίτσια της εθνικής (που είχαν νικήσει νωρίτερα τη Γερμανία 15-4) πηγαινοέρχονταν και στα δύο κολυμβητήρια για να υποστηρίξουν αφ’ ενός τα αγόρια και για να βλέπουν την εξέλιξη του αγώνα της Ολλανδίας με την Ουγγαρία που θα τους έδινε-όπως και έγινε- εισιτήριο πρώτης θέσης. «Το συναίσθημα νίκησε τη λογική και χάσαμε μια μεγάλη ευκαιρία» είπε ο ομοσπονδιακός τεχνικός Δημήτρης Κραβαρίτης που ήταν λογικά απογοητευμένος βλέποντας την ομάδα να χάνει τον προσανατολισμό της στο τελευταίο οκτάλεπτο.

Και να πει κανείς ότι δεν είχε προειδοποιήσει τους παίκτες του.

Στην ανάπαυλα μεταξύ τρίτης και τέταρτης περιόδου με το σκορ στο 10-8 υπέρ μας, ο κόουτς ήταν σαφής: «Μην σας ξεγελάει το σκορ. Με το Μαυροβούνιο έχαναν 11-7 και ισοφάρισαν στο φινάλε» είπε, αλλά οι διεθνείς δέχτηκαν πολύ γρήγορα τρία γκολ και όταν πάλι γυρίσαμε το παιχνίδι, βιάστηκαν να το τελειώσουν.

«Δεν κατηγορώ κανέναν παίκτη μου για κάποιο σουτ. Απλά ήθελα να βάλουν λίγο τη λογική τους να δουλέψει στο τέλος. Πήγαμε στο παιχνίδι των Κροατών που παίζουν πολύ με την κόντρα και το πληρώσαμε» τόνισε ο Έλληνας τεχνικός.

Το πρώτο οκτάλεπτο ήταν απόλυτα ισορροπημένο καθώς η εθνική μας ομάδα προηγείτο συνέχεια αλλά η Κροατία ισοφάριζε, μέχρι το τελικό 6-5. Το πρόβλημα όμως ήταν στην άμυνα και εκεί ζήτησε μεγαλύτερη συνοχή ο Δημήτρης Κραβαρίτης. Πράγματι οι διεθνείς έπαιξαν πολύ δυνατά στην άμυνα, ενώ ο Αδαμάντιος Μάντης έκανε την (διπλή) απόκρουση του αγώνα, την ίδια ώρα που ο Αλέξανδρος  Παπαναστασίου με δύο γκολ, το ένα καλύτερο από το άλλο, έδινε προβάδισμα δύο γκολ στην εθνική μας (8-6).

Οι ισορροπίες επανήλθαν στο τρίτο οκτάλεπτο, όπου Κροατία και Ελλάδα τα μοιράστηκαν όλα, κυρίως χάρις στον Κροάτη τερματοφύλακα Μπράτιμ.

Ήταν αυτός που με εκπληκτικές αποκρούσεις δεν επέτρεψε στους διεθνείς μας να διευρύνουν τη διαφορά των δύο γκολ.

Το φινάλε ήταν δραματικό, καθώς οι Κροάτες ισοφάρισαν πολύ γρήγορα μέσα σε ενάμιση λεπτό στην τελευταία περίοδο και κυνηγούσαν πλέον το νικητήριο γκολ που θα τους έδινε την νίκη-πρωτιά.

Δυστυχώς σε εκείνο το σημείο έλειπε πλέον το καθαρό μυαλό και ο Μέρσεπ έδωσε το προβάδισμα στην Κροατία, πέντε λεπτά πριν το φινάλε.

Ο Μάντης με μια ακόμα μεγάλη απόκρουση δεν επέτρεψε στους Κροάτες να ξεφύγουν με δύο γκολ και ο Γαρδίκας με παλληκαρήσιο γκολ ισοφάρισε (11-11) τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Μάλιστα οι διεθνείς μας προηγήθηκαν και 12-11 με τον Αλεξίου, αλλά ο Λόβρο Πάπαριτς, ο εκ των κορυφαίων παικτών των Κροατών σκόραρε για τρίτη φορά στον αγώνα και ισοφάρισε, ενώ όλα τα λεφτά ήταν η φάση στο τελευταίο λεπτό όταν χάσαμε μεγάλη ευκαιρία όταν ο Γαρδίκας σούταρε άουτ και στην κόντρα δεχτήκαμε το γκολ από τον mvp του αγώνα τον Μάριν Ντάσιτς που έκρινε τον αγώνα (13-12) και μαζί την πρώτη θέση.

Τα οκτάλεπτα:  6-5, 2-1, 2-2, 2-5

Ελλάδα (Κραβαρίτης): Μάντης, Χονδροκούκης, Γαρδίκας 3, Κάλης Καλαργυρός 1, Παπαναστασίου 2, Γιαννόπουλος 1, Δελαγραμμάτικας , Αλεξίου 2, Παπασηφάκης 1, Νικολαϊδης 2, Σκουμπάκης, Σιορδίλης

Κροατία (Κρέκοβιτς Γιόσκο): Μπράτιμ, Κρέκοβιτς Κάρλο 1, Πεϊκοβιτς, Μπλάζιτς, Μπούτιτς 1, Ντάσιτς 4, Σάφτιτς, Λάζιτς, Μέρτσεπ 3, Μπιλιάκα, Κρόλο 1, Πάπαριτς 3, Πόντρουγκ.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου μας το Μαυροβούνιο νίκησε 11-6 την Τουρκια.

Η τελική βαθμολογία (σε 3 αγώνες): Κροατία 7, Ελλάδα 6, Μαυροβούνιο 4, Τουρκία 0.

Αναλυτικά αποτελέσματα και βαθμολογίες στους άλλους ομίλους:

1ος όμιλος: Ρωσία-Γαλλία 14-6, Ιταλία-Ουκρανία18-6

Τελική βαθμολογία (σε 3 αγώνες): Ιταλία 9, Ρωσία 6, Γαλλία 3, Ουκρανία 0.

2ος όμιλος: Ουγγαρία-Ρουμανία 18-3, Γερμανία-Αζερμπαϊτζαν 17-7.

Τελική βαθμολογία (σε 3 αγώνες): Ουγγαρία 9, Γερμανία 6, Ρουμανία 3, Αζερμπαϊτζάν 0.

4ος όμιλος: Σερβία-Μάλτα 18-3, Ισπανία-Σλοβακία 14-9.

Τελική βαθμολογία (σε 3 αγώνες): Ισπανία 9, Σερβία 6, Σλοβακία 3, Μάλτα 0.

Στα προημιτελικά προκρίνονται απ’ ευθείας η Ισπανία, η Ουγγαρία, η Ιταλία και η Κροατία, ενώ για μια θέση στα προημιτελικά θα παίξουν Γερμανία-Σλοβακία (ο νικητής με Κροατία στα προημιτελικά), Σερβία-Ρουμανία (ο νικητής με την Ιταλία στα προημιτελικά), Ελλάδα-Γαλλία (ο νικητής με Ουγγαρία στα προημιτελικά) και Ρωσία-Μαυροβούνιο (ο νικητής με Ισπανία στα προημιτελικά).